Здравословна храна за деца – съвети за родители

Увлечени ли са вашите деца от нездравословна храна? С тези прости съвети можете да накарате децата да се хранят правилно, без да превръщат времето и мястото за хранене в бойна поле.

Ползите от здравословната храна за децата

Натискът от страна на връстниците и телевизионните реклами за консумация на нездравословни храни могат да накарат децата ви да консумират качествени храни трудна задача. Като прибавим и нашия забързан ежедневно график не е чудно, че толкова много детски режими са изградени по-скоро около удобството за хранене. Важно е да разберем, че преминаването към здравословното хранене  може да окаже дълбоко въздействие върху здравето на вашето дете, като му помогне да поддържа оптимално тегло, да стабилизира настроението му, да изостри ума му и да избегне различни здравословни проблеми. Правилния начин на хранене също може да окаже въздействие върху чувството за психическо и емоционално благополучие на вашето дете, като помага за предотвратяване на състояния като депресия, тревожност, биполярно разстройство, шизофрения и прочие нетипични състояния на духа и тялото. Ако детето ви вече е диагностицирано с проблем с психичното здраве, здравословното хранене може да му помогне да се справи със симптомите и да възвърне контрола върху здравето си – разбира се с вашата помощ на родители.

Важно е да запомните, че децата ви не са родени с глад за пържени картофи и пица и отвращение към броколи и моркови. Това състояние се получава с течение на времето, тъй като те са изложени на все по -нездравословен избор на храна. Възможно е обаче да се променят  хранителните навици на децата ви, така че да желаят по -здравословни храни.

Колкото по -рано въведете здравословен подход в начина на хранене на детето, толкова по-лесно то ще може да развие здравословна връзка с храната, която може да им остане за цял живот. И може да бъде по-просто и по-малко отнемащо време, отколкото си представяте. С тези съвети можете да възпитате здравословни хранителни навици, без да превръщате времето за хранене във военна зона и да дадете на децата си най-добрата възможност да порастнат здрави. Насърчавайте здравословните хранителни навици!

Здравословната храна за децата

Независимо дали са малки деца или тийнейджъри, децата развиват естествено предпочитание към храните, които харесват най -много. За да се насърчат здравословните хранителни навици, предизвикателството е да направим хранителния избор привлекателен. Фокусирайте се върху цялостното хранене, а не върху специфични храни. Децата трябва да ядат повече пълноценна, минимално преработена храна – такава, която е възможно най -близка до естествената й форма – възможно най -малко пакетирана и преработена храна. Бъдете модел за подражание. Детският импулс за подражание е силен, така че не молете детето си да яде зеленчуци, докато вие ядете чипс.

Пригответе вкусна пасирана супа от ябулка и спанак. „Прикрийте“ вкуса на по -здравословни храни. Добавете зеленчуци например към една говежда яхния или намачкайте моркови с картофеното пюре.

По възможност гответе повече ястия у дома – телешко, пилешко, риба, супи, салати. Има много заведения, в които готвят с повече добавена захар и нездравословни мазнини, така че готвенето у дома може да има огромно въздействие върху здравето на децата ви. Ако правите по-големи порции, на няколко различни ястия, готвенето само няколко пъти може да бъде достатъчно, за да изхранвате семейството си през цялата седмица.

Включете децата в пазаруване на хранителни стоки и приготвяне на ястия вкъщи. Използвайте този момент  да ги научите на различни видове храни и задължително как да четат етикетите на храните, за да се запознават с тяхното съдържание и начин на приготовление.

Направете здравословната закуска на разположение. Дръжте под ръка много плодове, зеленчуци и здравословни напитки (вода, мляко, чист плодов сок), така че децата да избягват нездравословни храни като чипс и бисквити.

Ограничете размера на порциите. Не настоявайте детето ви да оближе  чинията и никога не използвайте храна като награда или подкуп.

Възпитанието за здравословното хранене на децата започва със създаване на навика за здравословна и задължителна закуска – може би най-важното хранене през деня.

Децата, които се наслаждават на закуска всеки ден, имат по-стабилно настроение и енергия. Яденето на закуска с високо съдържание на протеини – от обогатени зърнени храни, кисело мляко, мляко, сирене, яйца, месо или риба, може дори да помогне на тийнейджърите да подържат оптимална фигурата си.

Закуската не трябва да отнема много време. Подържайте яйца в менюто, под всякаква форма /бъркани със сирене, на очи, сварени/ и ги предлагайте на децата си всяка сутрин заедно със зърнени храни с ниско съдържание на захар и високо съдържание на протеини, а за десерт – една ябълка.

Сандвич с яйце, кофичка с българско кисело мляко, филийки на тост със смес от извара и яйце са само някой от идеите, които можем да ви дадем. Отделете максимално възможно време за хранене със здравословна храна.

Не забравяйте също, че да прекарате заедно време за да седнете като семейство, да хапнете домашно приготвена храна, не само дава чудесен пример за децата за важността на здравословната храна, но и дава добрия пример за топлотата на семейните отношения – дори мрачните тийнейджъри обичат да ядат вкусни домашно приготвени ястия!

Създавайки навика за вкусна, домашно приготвена храна, вие създавате не само домашен комфорт и уют. Знаейки, че цялото семейство ще седне да вечеря (или закусва) заедно приблизително по едно и също време всеки ден, може да бъде много успокояващо за децата, да повиши апетита на цялото семейство – дори на тези които имат колебания в храненето си изобщо.

Семейните ястия предлагат възможност да сте в унисон с ежедневието на децата си. Събирането на семейството около маса за хранене е идеален повод  да говорите и слушате децата си, без да ги разсейва телевизията, телефоните или компютрите. Още един повод да установите ограничаване на използването на телефони – защото е време за вечеря /закуска/.

Социалното взаимодействие е жизненоважно за вашето дете. Простият акт на разговор с родител на масата за вечеря, за това как се чувства то, може да играе голяма възпитателна роля и да повиши настроението и самочувствието на детето ви. Да ви дава възможност да идентифицирате проблемите в живота на детето си и да се справите с тях по-рано.

Времето за хранене ви позволява да „преподавате чрез пример“. Храненето заедно позволява на децата ви да ядат здравословна храна, като същевременно поддържате равномерното хранене под контрол и ограничавате нездравословната храна. Въздържайте се от обсесивно броене на калории или коментиране на собственото си тегло, така че децата ви да не приемат негативни асоциации с храната.

Времето за хранене ще ви да де поглед върху хранителните навици на децата ви. Това може да бъде важно за по-големи деца и тийнейджъри, които прекарват много време от периодите си за хранене в училище или на гости на приятели. Ако забележите колебания в избора му на храни, най-добрият начин да направите промени е да подчертаете краткосрочните последици от лошия хранителен навик, като например външен вид или спортни способности. Те са по-важни за тийнейджърите, отколкото дългосрочното здраве. Например „Калцият ще ви помогне да пораснете“ или „Желязото ще ви помогне да се справите по -добре на тестовете“.

Ограничете захарта и рафинираните въглехидрати в менюто на вашето дете.

Как да храним децата си здравословно

Простите или рафинирани въглехидрати са захари, лишени от хранителни вещества – като бял хляб, тесто за пица, тестени изделия, сладкиши, бяло брашно, бял ориз и много зърнени закуски. Възможно е те да причинят опасни скокове на кръвната захар и колебания в настроението и тонуса на малчуганите. Сложните въглехидрати, от друга страна, обикновено са с високо съдържание на хранителни вещества и фибри и се усвояват бавно, осигурявайки по-дълготрайна енергия. Те включват пълнозърнест или многозърнест хляб, зърнени храни с високо съдържание на фибри, кафяв ориз, боб, ядки, плодове и зеленчуци. Всичко възможно без добавено нишесте.

Детският организъм получава цялата захар, от която се нуждае от естествената храна. Добавената захар просто означава повече калории, които допринасят за хиперактивност, дисбаланс в настроението и увеличават риска от затлъстяване и диабет.

Как да намалим захарта

Световно установени стандарти препоръчват приемът на захар за деца да бъде ограничен до 3 чаени лъжички (12 грама) на ден и то зависи много от възрастта на детето. Приема на популярни енергийни напитки съдържат много повече добавена захар, шейкове и подсладени напитки дори повече. Големи количества добавена захар също може да има в храни като хляб, консервирани супи и зеленчуци, готови замразени ястия и продукти от павильони за бързо хранене. Само един пример – около 75% от пакетираните храни в САЩ съдържат добавена захар.

Не забранявайте напълно сладкото. Опитайте да намерите домашно приготвено сладко, без добавена захар. С него можете да приготвите различни десерти, които да предложите на семейната трапеза. Със сигурност вашите усилия ще ви се одблагодарят с усмивките на половинката и децата. Винаги можете да подходите и по-различно – като приготвите нисковъглехидратен кекс, като обясните изрично какво представлява той, след като го изядат с апетит.

Избягвайте да предлагате сладки напитки. Вместо това, опитайте да добавите в менюто на семейството прясно изцеден плодов сок или да смесите умерено маслено мляко с банан или горски плодове за вкусно и здравословно смути. Пълномасленото българско мляко, като биволското например, трябва да се предложи на децата в по-голяма възраст, за да не натоварва черния дроб прекомерно.

Диета с високо съдържание на преработени съставки, като пържена храна, сладки десерти, сладки закуски, рафинирано брашно и зърнени храни, може да увеличи риска от нездравословни навици в храненето на децата.

Децата, които пият четири или повече чаши сода или подсладени плодови напитки на ден – включително диетични версии – имат по-висок риск от прекомерен прием на преработени захари.

Кофеинът от енергийни напитки или кофеинови напитки може да предизвика тревожност у децата и да дисбалансира техния тонус и настроение.

Храната от заведения за бързо хранене обикновено е с високо съдържание на захар, нездравословни мазнини и калории и с ниско съдържание на хранителни вещества. Все пак нездравословната храна е изкушаваща за децата, така че вместо да я премахнете напълно, опитайте се да намалите времето, в което децата ви ядат бърза храна, и в това време, което правят, направете възможно най-здравословния избор.

Очаквайте във втората част – Алтернативи за нездравословна храна, подходяща за деца, повече за здравословните и нездравословните мазнини…

Последни публикации

  • Салата Healthy

Салата “Healthy”

Необходими продукти за 1 порция салата “Healthy”: няколко листа маруля, ½ краставица, ½ авокадо , [...]