Кафе с бъркани яйца за закуска, пице с бира, свинско с чаша хубаво вино – какво значи да комбинираме храна с вино или напитка? Съчетанието на храна с напитка са всевъзможни и е необходимо да намират специално място на масата ни. Всеки има своята любима комбинация и се стреми тя често да намира място на трапезата му. Но знаем ли всичко за тези съчетания, за да изпитаме максимално удоволствие от тях? Как да да комбинираме виното и храната?

Нормите в храненето търпят постоянна промяна и са различни в отдалечените краища на света. Съчетаването на ястие с питие обаче е процес, който, ако бъде направен правилно, превръща храненето в изкуство. Стремежът да съчетаем храната с напитка, която ѝ отива, ни превръща в ценители на качественото и доброто за сетивата.

Когато ароматът на храната се съчетае с този на напитката, се създава трети нюанс. Той е уникален и докосва сетивата ни по един нов начин. Има обаче правила как да постигаме това. Деликатните храни си отиват с нискоалкохолни напитки. Така между тях се постига равновесие. И обратното – пикантните и интензивни храни е добре да се поднасят с по-силноалкохолни напитки.

Трапчивостта и киселинността на напитката са ключови за това с каква храна ще я съчетаете. Бирата дължи вкуса си на хмела и плодови подобрители, докато киселинността на виното зависи от сорта грозде, от което е направено. Вината с ниска киселинност се препоръчват за комбинация с червени меса и пикантни храни, за да не дразния и да не oставят лош послевкус, а приятен. Висококиселинните пък са перфектен избор на опушени и изискани деликатеси и по-тежките храни.

Совиньон Блан

Това „хрупкаво“, по-леко бяло вино е известно с високо ниво на киселинност и много цитрусови плодове. Страхотно е виното да се съчетае с ястия, които са по-леки, но все пак плътни на вкус, а  качествата във виното изваждат билките/подправките в ястието. Ето някои храни / аромати, които се съчетават изключително добре със совиньон блан:

Сирене / ядки: фета, козе сирене, кедрови ядки;

Месо / птици: пиле, пуйка, свинско месо;

Морски дарове: мазна бяла риба, стриди, миди, омар, скариди, суши;

Плодове и зеленчуци: цитрусови плодове, зелена ябълка, аспержи, манго;

Билки и подправки: див лук, естрагон, кориандър;

Сосове: цитрусови и леки сметанови сосове;

Десерти: сорбет, пай с лайм, меренге;

Шардоне

Шардоне може да се направи в много стилове и това винаги трябва да се има предвид, когато се съчетава това вино с храната. Пиете ли плътно Шардоне в калифорнийски стил с подчертан дъбов вкус и масло или такова, което е по-леко. . . или дори изобщо не е отлежавало в дъбови бъчви? Не забравяйте да вземете предвид това във вашето съчетание.

Най-хубавите думи за Шардоне? Това е декадентско вино с чувствено тяло, така че се противопоставя на ястия и вкусове, когато други бели вина могат да допрат. Въпреки специфичния  си вкус, то все още има голяма киселинност, което го прави идеален за балансиране богатството на кремообразни ястия.

Сирене: меки, полумеки сирена с по-леко Шардоне; сирене Asiago, Havarti, Stilton или други сини жилки с дъбово Шардоне;

Ядки: бадеми и почти всяка препечена ядка;

Месо / птици: телешко, пилешко, свинско;

Морски дарове: камбала, скариди, раци, омари;

Плодове и зеленчуци: картофи, ябълки, тикви, манго;

Билки и подправки: естрагон, сусам, босилек

Сосове: сметанови сосове, песто;

Десерти: бананов пай, ванилов пудинг;

Един ценен съвет –  когато съчетавате Шардоне: уверете се, че виното ви не затрупва ястие с по-фини вкусове. Идеята на правилното съчетание е послевкуса и на виното и на храната да се усеща, а не едното да доминира изцяло. Известно е, че Шардонето го прави!

Комбинация храна вино

Ризлинг

Ризлингът може би е едно от най-неразбраните вина. В САЩ той варира много по стил и се произвежда предимно много сладък ризлинг, който почти се е превърнал в норма за стила на ризлинг в САЩ.

Истината е, че ризлингите от Европа често са минимално сладки и балансът на киселина и сладост на това вино всъщност го прави много удобен за съчетание с храна. Нещото, което най-много можете да заобичате в ризлинга?

Невероятно балансира подправката в ястието, което я прави перфектен акомпанимент към тайландска храна или други пикантни ястия.

Сирене / нуст : Хаварти, гауда, захаросани или печени орехи;

Месо / птици: пушена наденица, патица, гъши дроб;

Морски дарове: лаврак, пъстърва;

Плодове и зеленчуци: кайсии, люти чушки, круши;

Билки и подправки: розмарин, джинджифил, тайландски или индийски подправки;

Сосове: барбекю, пикантен, пикантна лютеница;

Десерти: ябълков пай, крем карамел;

Пино Ноар

Само Пино Ноар може да има в съставките си плодове като череша, заедно с вкусове като на „гъба“. Това е наистина красиво съчетание на вкусове и аромати.

Макар и по-лек в естеството си, Пино има известна тежест зад себе си и може да се противопостави на някои месни ястия. И не се страхувайте да ахнате от експеримента си! Защо не опитате сьомга и Пино ноар, особено ако това е зимно ястие с по-сърдечен акомпанимент като гъби.

Сирене / ядки: козе сирене, бри, орехи;

Месо / птиче месо: агнешко, наденица, филе миньон, пиле;

Морски дарове: ахи тон, сьомга;

Плодове и зеленчуци: гъби, сушени плодове, смокини, ягоди;

Билки и подправки: трюфел, индийско орехче, канела, карамфил;

Сосове: гъбени сосове, леко средно червени сосове;

Десерти: крем брюле, бял шоколад;

Сира

Трудно е да се определи Сирата. Като един от най-популярните сортове в света, той се произвежда по целия свят и в много, много различни стилове. Въпреки че е трудно да се обобщи, като цяло това е голямо вино, което често излъчва пиперливост на финала. Страхотен е с билки и често има достатъчно плодове, за да балансира някой подправки.

Сирене / ядки: остър чедър, сирена Roquefort / bleu-veined; лешници, орехи;

Месо / птици : печен дивеч, пеперони и пикантен колбас, задушено свинско печено;

Морски дарове: ахи тон, сьомга;

Плодове и зеленчуци: френско грозде, задушени домати, цвекло;

Билки и подправки: риган, градински чай;

Сосове: барбекю, тежки червени сосове;

Десерти: черна, с горски плодове торта, десерти на базата на кафе;

Бонус съвет: Избягвайте по-леки ястия, когато пиете Syrah. Без бяла риба, без стриди, без скариди.

Мерло

Мерлото излезе от мода през последните няколко години, но неговите продължаващи продажби доказват, че макар и да не е „модерен“, все още е търсено вино. Често не успяваме да оценим меките ягодоплодни вкусове на този сорт грозде и красивия евкалиптово ухание или другите му неясни, но прекрасни характеристики като мента и хвойна. Забавно е да възпроизведете тези вкусове и аромати, като му направите компания с ястие, което съдържа същите елементи.

Сирене / ядки: пармезан, пекорино-романо, кестени, орехи;

Месо / птици: месо на скара, пържола, телешко;

Морски дарове: месна риба на скара, ахи тон, толстолоп;

Плодове и зеленчуци: карамелизиран лук, домати, сливи;

Билки и подправки: мента, розмарин, хвойна;

Сосове: болонезе, мечка;

Десерти: тъмен шоколад, горски плодове, фондю;

Най-добрият съвет: ако пиете Мерло с шоколад, уверете се, че виното е по-сладко от шоколада. Ако не, виното ще има кисел вкус. Шоколадът е труден за винена компания!

Каберне Совиньон

Кабернето е цар в САЩ и в много други части на света. Ние жадуваме за смелите му танини и плодове и със сигурност се съчетава добре с много от ястията, които обичаме – включително говеждо! Но Каберне Совиньон има по-мека страна и се комбинира добре с някои сирена и дори с лавандула.

Сирене / ядки: чедър, горгонзола, орехи;

Месо / домашни птици: дивечово, ребърца, говежда яхния;

Морски дарове: ахи риба тон на скара;

Плодове и зеленчуци: черни череши, домати, броколи;

Билки и подправки: розмарин, хвойна, лавандула;

Сосове: кафяв сос, доматен сос;

Десерти: горчив сладък шоколад;

Последни публикации

  • Пловдив

Пловдивският край

Равнинните райони на Пловдивският край, Карловското и Първомайското поле са извънредно плодородни и богати на [...]